شستشوی حیاط خلوت
شستشوی حیاط خلوت
نوامبر 9, 2023

شستشوی پاسیو

شستشوی پاسیو

شستشوی پاسیو به عنوان قسمتی از نمای ساختمان اهمیت زیادی دارد. پاسیو یا نورگیر که به آن حیاط خلوت هم گفته می‌‎شود فضایی است که برای نورگیری واحدهای پشت ساختمان‌ها کاربرد دارد. این فضا به طور معمول به دلیل آلودگی‌های محیطی به خصوص فضولات پرندگان و حشرات کثیف می‌شود. بنابراین لازم است هر چند وقت یک بار به تمیز کردن پاسیو اقدام کنید.

با توجه به ساختار نیمه بازی که پاسیوها دارند، برای دسترسی و تمیز کردن آن فقط می‌توان از بالا اقدام کرد. بنابراین در این مطلب روش‌های شستشوی پاسیو را توضیح می‌دهیم.

برای اطلاع از قیمت نماشویی و یا پیچ و رولپلاک با کارشناسان سایت اوج کاران تماس بگیرید.09126368681-09104788671

چرا ساختمان‌ها پاسیو دارند؟

پیش از توضیح روش‌های شستشوی پاسیو ابتدا بهتر است در مورد آن اطلاعات بیشتری به دست آوریم. به طور کلی محیط پاسیو یا حیاط خلوت ساختار خاصی دارد. نورگیرها معمولا در پشت ساختمان طراحی و تعبیه می‌شوند. هدف از طراحی این بخش برای ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری امکان ورود نور طبیعی به داخل واحدهای پشت قباله است. چون در این ساختمان‌ها ممکن است از جهت اصلی امکان ورود نور در واحد پشتی نباشد.

به این صورت که در ساختمان‌های جنوبی و شمالی واحدهای رو به نمای ساختمان از نور کافی برخوردار هستند. در این صورت برای بهره‌مندی واحدهای پشتی از نور لازم است از نورگیر یا پاسیو استفاه کنیم. نورگیر ساختمان‌های جنوبی به طور معمول در ضلع غربی و شرقی ساختمان تعبیه می‌‎شود.

در مقابل در ساختمان‌های شمالی پاسیو در قسمت شمالی و پشت ساختمان قرار دارد. به همین دلیل است که حیاط خلوت‌ها در طراحی ساختمان دارای سه دیوار هستند و یک بعد برای ورود نور و هوای آزاد به داخل ساختمان باز است.

شستشوی پاسیو، اهمیت و زمان مناسب

پاسیو هم مانند سایر بخش‌های ساختمان از جمله راه پله و پارکینگ، نمای اصلی و واحدها به نظافت نیاز دارد. نکته‌ای که در مورد پاسیو باید به آن توجه کنید قرار داشتن آن در معرض آلودگی‌های بیشتر است. به خصوص این‌که در برخی موارد ساکنین بیشتر به نظافت واحدها و نمای جلویی ساختمان اهمیت می‌دهند. در واقع بسیاری از افراد شستشوی پاسیو را به دلیل این‌که کمتر در معرض دید است در اولویت کمتری قرار می‌دهند.

ولی لازم است به این نکته توجه کنید که پاسیو بیشتر در معرض کثیف شدن قرار دارد. چون علاوه بر نمای داخلی در معرض آلودگی‌های محیطی ناشی از آب و هوا و دوده‌ها و گرد و غبار است. به علاوه احتمال بروز آلودگی‌های ناشی از فضولات پرندگان، باقی مانده حشراتی مانند سوسک و هم‌چنین کثیفی‌های حیواناتی مانند گربه در این بخش بیشتر است.

بنابراین آلودگی در این بخش ساختمان به مرور در سایر بخش‌ها به خصوص داخل واحدها نفوذ می‌کند. به همین دلیل شستشوی حیاط خلوت در دوره‌های منظم اهمیت بسیاری در حفظ بهداشت و پاکیزگی ساختمان دارد.

روش‌های شستشوی پاسیو

شستشوی پاسیو به دلیل ساختار متفاوت آن با شستشوی نمای خارجی ساختمان تفاوت دارد. به عنوان مثال چون در حیاط خلوت‌ها با فضای محدودی مواجه هستیم، امکان نصب داربست وجود ندارد. بنابراین روش‌ها اندکی محدودتر می‌شوند. متداول‌ترین روش‌های مورد استفاده برای تمیز کردن دیواره نورگیر شامل شستشو با طناب و استفاده از دستگاه واترجت است.

  • تمیز کردن پاسیو با طناب

این روش که به آن راپل هم گفته می‌شود، بسیار متداول است. برای اجرای آن لازم است نماکار به وسیله طناب از بالا وارد پاسیو شود. پس از آن روش شستشو، ابزار و تجهیزات مورد نیاز و مواد پاک کننده مناسب باید مورد استفاده قرار گیرد. این موارد با توجه به نوع نما و به خصوص جنس آن از میان متریال سنگ، سرامیک، سیمان، آجر، شیشه و غیره انتخاب می‌شود.

روش شستن پاسیو با طناب مشکل عدم امکان استفاده از داربست حل می‌کند. به علاوه سرعت کار را حفظ می‌کند و از نظر هزینه کاملاً مقرون به صرفه است.

  • شستشوی پاسیو با واترجت

استفاده از دستگاه واترجت هم یکی دیگر از روش‌های مناسب برای شستن پاسیو است. این دستگاه با کمک فشار بالای آب بدون نیاز به مواد شوینده خاص تمیزکاری را در کمترین زمان و به صورت کامل انجام می‌دهد. با توجه به این‌که فشار پاشش آب در این دستگاه بسیار بالا است، از بسیاری از مواد شوینده بهتر و سریع‌تر عمل می‌کند. به گونه‌ای که لک باقی مانده از بقایای حشرات یا فضولات را به صورت کامل محو می‌کند. این روش برای انواع نماهای ساخته شده با متریال سنگ، سیمان، سرامیک و آجر کاربردی است.

  • تمیز کردن پاسیو با واتر سندبلاست

در برخی موارد میزان آلودگی و کثیفی دیواره پاسیو بسیار زیاد است. این مورد در ساختمان‌هایی رخ می‌دهد که در محیط‌های شلوغ قرار دارند. به خصوص اگر مدت زیادی به شستن پاسو اقدام نکرده باشید، تمیز کردن آن بسیار سخت می‌شود. در این صورت لازم است از دستگاه واتر سندبلاست استفاده کنیم. تفاوت این دستگاه با واتر جت بالاتر بودن فشار آب در آن است. بنابراین قدرت تمیزکنندگی موثرتری دارد. به علاوه قابلیت استفاده از مواد رسوب زدا برای از بین بردن جرم‌ها و رسوبات باقی مانده را در اختیار نماکار قرار می‌دهد.

نکات شستشوی پاسیو

به طور کلی برای تمیز کردن این بخش از ساختمان لازم است از یک تیم حرفه‌ای و باتجربه کمک بگیرید. چون افراد متخصص می‌توانند این کار را بدون هیچ گونه مشکلی، به صورت کامل و در کمترین زمان انجام دهند.

به علاوه لازم است علاوه بر دیواره شستشوی شیشه‌ پنجره‌ها هم انجام شود. چون انجام این کار برای ساکنین با مخاطراتی همراه است. ولی تیم‌های با تجربه این کار را با حفظ ایمنی نماکار انجام می‌دهند.

یکی از نکاتی که می‌توانید برای تمیز نگه داشتن فضای نورگیر پس از شستشوی آن انجام دهید، بستن سقف با توری است. در این صورت پرندگان و حیوانات امکان ورود به این بخش را نخواهند داشت و تا حد زیادی از کثیف شدن دیوارها و شیشه‌ها جلوگیری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نوزده =